Feministkou jsem se již narodila

Feministkou jsem se již narodila

Tento výrok mě z předcházejícího dopisu Ivy Moravcové velmi zaujal. A to z toho důvodu, že jsem mu neporozuměla. Autorka byla tak laskavá a vše mi vysvětlila. Neopomenula i pohled svého přítele.

Hezký den,

také jsem ráda, že jste mi napsala.
Narodit se feministkou znamená pro mě (a je to jenom můj názor) něco, co mi bylo dáno geneticky a částečně i výchovou. Není to inspirace knížkou, nějakými filosofickými směry, ale něco, co cítím už od školky a vždycky jsem to v životě hledala a hledám – spravedlnost.

Už odmalička jsem vnímala, že kluci to měli trošku jednodušší. Nechápala jsem, proč mě paní učitelky ve školce nutí hrát si jen s panenkami – což mě ohromně bavilo, chtěla jsem si ale hrát i s autíčky. Je to miniaturní a nesmyslný příklad, ale svědčí o mnohém. Nikdo mi nikdy nevysvětlil, proč bych byla méně ženou, když mě zajímala auta a zajímají mě dodnes. Potom, když jsem dospívala a závodně jsem dělala atletiku, nechápala jsem, proč kluci za stejný závod dostali dvakrát tolik peněz a uznání než za závod žen (důležité přitom bylo, že skákali méně než já).
Nerozumím, proč mi při pracovních pohovorech řekli, že jsem mladá a budu chtít mít děti, tak mě do práce nevezmou. Nejsem tím zatrpklá, jen se snažím porozumět tomu, proč?
Proč žena, která je manažerka musí vyslechnout tolik výtek a opovržení? Proč by pro ně vlastně nemohla být práce důležitější než touha mít děti? Ony opravdu existují ženy, které netouží mít děti a raději pracují. A jsem jim, jakožto speciální pedagožka moc vděčná, že si je nepořizují, protože by to byly děti nešťastné.

V úvodu svých stránek sdělujete: „Ne každá žena touží být kariéristka“. Já bych si dovolila doplnit: „Ne všechny feministky jsou kariéristky.“ Dokonce bych poznamenala, že ty největší kariéristky právě feministkami nejsou vůbec, protože sice dělají kariéru, pak ale přijdou domů a „makají jak včely,“ aby „dohnaly“ péči o domácnost. To nejsou feministky, to jsou ženy, které si nedokázaly najít systém ve svém životě.
Víte, spousta feministek jsou jen obyčejné ženy, které se ptají na to pouhé jednoduché slovíčko proč? A v tom spatřuji tu důležitost. Nechci brát život takový jaký je za každou cenu, ale chci ho měnit. Měnit ho tak, aby byl spravedlivý.

Být feministkou pro mě znamená, že je samozřejmostí, že chci strávit zbytek života po boku báječného muže, který bude stejně tak prát, vařit, žehlit, vysávat, chodit s košem jako já (pro nás, co bydlíme v bytech prostě jiná práce k mání není). Namísto toho se já pokouším naučit se věci, které dělá on. Mít muže, který bude polovinu času na mateřské dovolené, protože chce vidět vyrůstat naše děti. Vždyť vidět tohle je dar i pro muže, ne jen pro ženu. Vždy jsem si přála mít partnera, který by se mnou vše doma dělal 50/50 a světe div se, takoví muži jsou. Moje známé se mému příteli smějí, že by nesnesli chlapa, který věší prádlo a vaří, ale my všechno děláme společně a ono to funguje. Vidím, jak jsou tyto ženy strhané, protože nesmyslně chtějí stihnout školu, práci a domácnost. A k čemu vlastně, když to s partnerem mohou stíhat dohromady? Měli by pak více času na to hrát třeba Člověče nezlob se, jezdit na výlety a být spokojení.
Jsem nadšená, když vidím, jak moji rodiče po třiceti letech společného života jsou jak dva praštění zamilovaní školáci. Celý život jeli vše 50/50 (docela to usnadňovalo, že moje mamka je technický typ). Pro mě je jejich vztah recept na štěstí. S mým přítelem je to i po několika letech stejně krásné. Tím, že věšení prádla dělají dva lidé, tím, že já než přijedu ze školy (jedu 2 hodiny) a mám uvařenou večeři, ušetříme tolik času, že potom můžeme navštěvovat přátele nebo si jen tak užívat toho, že jsme spolu. Vím, že z úst mého přítele by to znělo opravdověji a určitě by i on Vám rád napsal svůj pohled na věc.

A promiňte výtku, ale mám výhrady k těm poznámkám o mužském mozku a ženském. Hodně jsem se o to zajímala, protože mě zajímá psychologie a četla jsem studie o údajném mozku žen a mužů. Víte, že si tyto výzkumy vytvořili američtí vědci pouze na základě svých domněnek? Neměřili to exaktně, neodkazují na konkrétní výzkum, jenom si to myslí. Věta, že „Feministky jsou z větší části ženy, kterým se nedaří být úspěšné jako ženy a vidí svoji šanci prosadit ve světě mužů,“ mi zní tak, jakoby jste přiznávala, že tenhle svět je opravdu mužský. My feministky se snažíme pouze o to, aby to nebyl mužský svět, ale svět NÁŠ. Našich dětí, báječných mužů a žen.
Děkuji Vám za trpělivost s mým dlouhým e-mailem. Moc bych si přála, aby feminismus přestal být nadávkou. Protože existuje tolik druhů feminismů jako existuje žen, tak proč se na svět nepodívat někdy i našima očima, vždyť ětestí má tolik podob.

S přáním všeho dobrého, Iva Moravcová.

Diskuze - pouze po přihlášení k Facebooku

Feminismus škodí ženám

Feminismus ztratil svůj původní smysl. Stal se radikáním hnutím. Opomíjí ženskost a pokud se ve společnosti prosadí, začne škodit i …

Feminismus – co s ním dál

Feminismus si splnil své cíle a vytýčil si nové. Stal se extrémistickým hnutím. Existuje vůbec hranice, kdy feministky …

Něco z feministických stránek

Perličky, které jsem nalezna na feministických stránkách. Žádný muž by si neměl dovolit finančně podporovat svoji manželku. Rozdíly …

Jaká má být žena

Je u ženy důležitější vzhled nebo inteligence? Jaké byly, jsou a měly by být kladené požadavky na každou ženu. Pokud …

Jaký je ideální vztah mezi mužem a ženou?

Feministky a další aktivisti bojující proti „diskriminaci“ se mýlí v tom, co je nejdůležitějším principem soužití lidí. Ať už …

Co dělají hodné holky špatně

Feministky často v náboru nových členek poukazují na fakt, že hodné holky špatně končí. Proč některé dívky dávají …

Podíl feminismu na rovném postavení žen – minulost a současnost

Feminismu se podařilo dosáhnout mnohého. Ženy již mohou volit, studovat školy, vybrat si svobodně povolání. Žena kariéristka již …

Feminismus a muži

Mottem feminismu jsou rovné příležitosti. Problémy s očekávanou společenskou rolí mají ženy, problémy s prací a rodinou mají …

Vliv feministek na školství

Jak dnes působí feministky ve školství a co se učí děti z feministických publikací. Nedávno jsem narazila na velmi …